Patek Philippe 5711/1A-001
Patek Philippe Nautilus 5711
unknown Dial · 43mm
Ref: 5711
SoldUSD 19,950
Dream-W
Member since Mar 2010 · 16 yrs
187 Posts
172 Sold
2 Active
Hong Kong flag Hong Kong
View all listings → Active Aug 17
Brand
Patek Philippe
Condition
NIB
Series
Jumbo Nautilus 5711/1A-001
Box
Yes
Model
5711/1A-001
Papers
Yes
Reference
5711
Year
2010
Case Size
43x38
Case Material
unknown
Dial Color
unknown
Location
Hong Kong flagHong Kong
Listed
May 29, 2010
Updated
May 21, 2010
SOLD — This item has been sold.
VISA AMEX DISC
Make Offer
Contact seller to arrange payment
Description
Brand New (in factory sealed) Patek Philippe 5711/1A-001 Jumbo Nautilus Steel
Please feel free to ask for references.
Best Regards,
Dream-Watch.com
[Email address suppressed for privacy]
- I am located in Hong Kong -
⌚ Watch Specifications
Reference data · AI-verified specifications
Movement
Type
Automatic
Caliber
26-330 S C
Power Reserve
35-45 hours
Case
Material
Stainless steel
Diameter
40mm
Thickness
8.3mm
Water Resist.
120m
Crystal
Sapphire
Bezel
Octagonal, polished/brushed steel
Dial & Strap
Dial
Blue, White
Strap
Integrated stainless steel bracelet
Production
📖 About This Reference
Collector Discussions
Grey/blue dial of very early 5711, cal315
forum · Concord · 844 views · 17d
I was quite surprised when Patek included these 50th Anniversary Nautilus watches as part of its 2026 W&W presentation. I think this was a mistake and a lost opportunity.
Patek Philippe unveils striking 50th Anniversary Nautilus watches at 2026 W&W, garnering varied responses. These bold pieces, with exclusive features like platinum construction and unique design choices, pay homage to Nautilus history with elegance and simplicity.
forum · patekova · 5303 views · 21d
Guidance on a 5711 purchase
forum · NardinNut · 1607 views · 24d
Celebrating Fifty Years of The Patek Philippe Nautilus!
forum · patrick_y · 3097 views · 1M
A beginner's impressions of the Nautilus
forum · quattro · 4284 views · 1M
forum · patekova · 7109 views · 2M
🛡️ Buyer Protection
⚠️ Payment Safety: Use PayPal Goods & Services for buyer protection with new sellers.
🔒 Verify: Request a timestamp photo with today's date and your username.
🤝 Meet Safely: For local deals, meet in a safe public place.
You May Also Like
Patek Philippe
Nautilus 5712
Moon Phase · Power Reserve · Stainless Steel · Blue Dial · 40mm
Nautilus 5726A
Stainless Steel · Grey Dial · 40mm
Nautilus 5711A
Stainless Steel · White Dial · 40mm
Nautilus 5712
Annual Calendar · Stainless Steel · Blue Dial · 40mm